03     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     WYŁOWIONE Z SIECI: HardwareMarek "mmxY2k" Szendzielorz


Pamięci dla Athlona 64 FX firmy Kingston
Firma Kingston zaprezentowała nowe moduły pamięci dla overclockerów-entuzjastów. Są to pamięci z serii HyperX DDR400 (PC3200), które znajdą swoje miejsce na płytach głównych z nowym procesorem AMD Athlon 64 FX.

Kingston HyperX DDR400

Wydajność tych modułów była testowana przy pomocy płyty głównej ASUS SK8N. Ilość pamięci dostępnej na rynku ma być ściśle limitowana. Sprzedawane będą wyłącznie w zestawie po dwie kości 512 MB (łącznie 1 GB). Oznaczone zostały symbolem - KRX3200K2/1G a ich parametry wynoszą: CAS Latency - 3 oraz timingi 3-3-3-8-1. Cena detaliczna została ustalona na poziomie $450.

źródło: benchmark.pl

Nowy rekord Świata ;-]
Jeszcze nie przebrzmiały fanfary oznajmiające światu premierę procesora AMD Athlon 64 a już zapaleni miłośnicy podkręcania wzięli się do roboty.Efektem ich działań jest ustalenie nowego rekordu w punktacji programem 3DMark2001 - od dziś wynosi on 26 336.Osoby zrzeszone pod nazwą T-Break zdołały przełamać hegemonię firmy Intel. Do tej pory procesorem zapewniającym najwyższe wyniki testów był Northwood. Oczywiście tak wysokie wyniki testów możliwe były do osiągnięcia jedynie dzięki studzeniu CPU ciekłym azotem. Ze względu na wcześniejszą walkę firm AMD oraz Intel o prym w konstruowaniu najwydajniejszych jednostek centralnych przyszłość zapowiada się ciekawie. Tym bardziej że miłośników dodatkowych megaherców również nie brakuje...

źródło: CHIP

ATI też się chwali
Zaraz po ukazaniu się zdjęć kart opartych na układzie Nvidii - NV38, również i firma ATI zaprezentowała swój najnowszy produkt, kartę Radeon 9800 Pro XT opartą na układzie R360. Jak widać na zdjęciach został zmieniony całkowicie system chłodzenia. Niestety, na razie nic nie wiadomo na temat ilości decybeli generowanych przez nowy cooler, ale na zdjęciu można zauważyć, że nie jest on zbyt "nadmuchany" i nie będzie zajmował dodatkowego miejsca.

Radeon 9800 Pro XT

Karta już wkrótce może trafić na sklepowe półki. Dostępna będzie w dwóch wersjach, z 128 i 256 MB. Według wcześniejszych zapewnień karta ma posiadać taktowanie rdzenia ustalone na około 415 MHz a pamięci na ok. 730 MHz. Ceny detaliczne będą oscylować w granicach $400 za model wyposażony w 128 MB pamięci i $500 za model z 256 MB pamięci. IreS

źródło: benchmark.pl

Miniboard
Producenci płyt głównych przygotowują nowe modele, dzięki którym "pecety" przyszłości będą znacznie mniejsze od komputerów sprzedawanych obecnie. VIA Technologies i AsusTek zaprezentowały miniaturowe płyty główne podczas targów Computex. VIA jeszcze przed końcem tego roku rozpocznie masową produkcję modeli Nano-ITX mierzących zaledwie 4,7 x 4,7 cala. Inny tajwański wytwórca, zatrudniająca zaledwie 500 osób firma Shuttle, już sprzedaje podobne produkty. Płyty są wykorzystywane w komputerach o nazwie XPC, których wygląd przypomina słynne, wycofane już z produkcji Apple Cube.

źródło: tweak.pl
FriendTech FT-XBX2
Firma Friendtech, znana dotąd głównie z konwerterów dla płyt głównych, pokazała podczas targów Computex zmodyfikowaną konsolę Xbox.Przerobiona konsola posiada szybszy procesor - Intel Celeron "Tualatin" 1,4GHz z 256KB cache w miejsce Pentium III 733MHz ze 128 KB cache - z przełącznikiem pomiędzy prędkością standardową i "turbo", BIOS umożliwiający bezproblemową wymianę, wyjście S-Video i opcjonalnie większy dysk twardy.

FriendTech FT-XBX2

Do tego dołączone jest oprogramowanie umożliwiające odtwarzanie wszystkich popularnych formatów plików multimedialnych. Konsola ma też zdjęte zabezpieczenia antypirackie i blokadę regionów DVD. Szczegółową specyfikację można znaleźć na stronie xbox.upgrade123.com

źródło: benchmark.pl

Nowy "Celek"
Firma Intel oficjalnie ogłosiła wprowadzenie do sprzedaży procesora Celeron 2700 MHz. Nowy układ nie różni się technologicznie od modeli z zegarem 2,0 czy 2,6 GHz.Nadal wyposażony jest w 128 KB pamięci cache L2, pracuje z magistralą FSB 400 MHz i wytwarzany jest w technologii 0,13 mikrometra. Cena nowego najszybszego Celerona w partiach po 1000 sztuk wynosi 103 dolary.

źródło: CHIP

Commodore 64 on line
Odbiegając może nieco od teraźniejszych Gigaherców, przyjrzyjmy się poczciwemu 8 bitowemu Commodore 64. Ten oto komputer wyposażony w 1 MHz procesor i 64 kB pamięci, dzięki specjalnej karcie RR-Net, może z powodzeniem nawiązać połączenie z Internetem. Dokonał tego Szwed Adam Dunkels, który napisał specjalny system operacyjny Contiki, za pomocą którego można przeglądać nie tylko strony WWW ale i grupy dyskusyjne, przeglądać zdjęcia (JPEG, GIF itp.). Możliwe jest nawet uruchomienie serwera WWW. Cały system zajmuje 42 kB, więc pozostaje jeszcze ok. 24 kB wolnej pamięci. Specjalne wersje tego systemu umożliwiają prace na wielu urządzeniach, między innymi: PCEngine, Gameboy, Atari 8-bit, Atari Jaguar, Atari Lynx, Apple ][, VIC-20, CBM PET, Plus/4, Tandy CoCo, Sharp Wizard, Casio PocketViewer, Sega DreamCast oraz Sony Playstation. Karta która jest montowana w gnieździe rozszerzeń (tam gdzie cartridge) dostępna jest pod adresem za około 100 euro. W skład zestawu dochodzi jeszcze dyskietka (5.25") z systemem operacyjnym Contiki. Więcej informacji o tym niesamowitym systemie możemy znaleźć na stronie dunkels.com/adam/contiki.

źródło: benchmark.pl

Nowe cacko nVIDII
Nowy procesor graficzny nVidia NV38 będzie oferowany pod marką GeForce FX 5950 Ultra. Premiera następcy NV35 (znanego także jako GeForce FX 5900 Ultra) planowana jest na jesień br. Nowy układ ma się różnić od starego szybszym zegarem oraz prawdopodobnie niewielkimi przeróbkami w architekturze.

prezes nVIDI z nową zabawką

Częstotliwość taktowania zegara NV38 ma wynieść 500 MHz, a współpracujących z nim pamięci - 1 GHz. Dla porównania: układ oraz pamięci modelu GeForce FX 5900 Ultra taktowanie były zegarem, odpowiednio, 450 i 850 Mhz.

źródło: CHIP


03     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     WYŁOWIONE Z SIECI: Hardware